Generelt

Ekstra information

Beliggenhed

Prisen

Send til en ven
Sendt af:
E-mail:
Send til:
E-mail:
  Send en kopi også til mig selv
 
Sendt
960 km til Hamburg
2 ha.
opvarmet swimmingpool 2/4-15/10
opvarmet børnepool 2/4-15/10
vandrutschebane 2/4-15/10
bademulighed i naturligt vand ca 50m
underholdning i højsæsonen: Camping Kids
overdækkede tennisbane ca 400m
2 tennisbaner ca 400m
cykeludlejning
bordtennis
legeplads
elektroniske spil
bar
restaurant 1/5-15/9
take away
TV-rum / TV-udlejning
købmandsbutik
vaskemaskiner
WI-FI
floden Loue ca 50m

Camping Le Chanet, Ornans

Få minutters gang fra Ornans centrum, byder camping Le Chanet på trods af dens beskedne størrelse, på velorganiserede standpladser og gode faciliteter.

Hvorfor camping Le Chanet?
  • Børn vil helt sikkert more sig ved det lille vandløb, der løber gennem pladsen, på legepladsen, ved børneområdet (uden- og indendørs), pétanquebanen eller med Camping Kids underholdningsprogrammet.
  • At svømme er også muligt i pladsens flotte biologiske swimmingpool.
  • Der er et underholdningsprogram for børn mellem 4-11 år om morgenen, mens forældrene kan danse om aftenen.
  • Pladsen er ideel for familier med små børn.


Omgivelserne omkring camping Le Chanet i Ornans

Byen Ornans ligger i regionen Doubs, ca. 20 km sydøst for byen Besançon. Omgivelserne ved grænsen af Loue floden har gjort Ornans til en af de mest fotograferede byer i dette område. De gamle huse der hælder en smule ud over vandet og de små restauranter langs Loue garanterer mange romantiske timer. Folk i kanoer padler under husene. Den berømte maler Gustave Coubet blev født i Ornans. De charmerende gader indbyder til en dejlig gåtur.

Nogle tips til jeres ferie på camping Le Chanet i Ornans:
  • Hvis I er til mere action, hvorfor så ikke tage til Besançon, en livlig by som er blevet tildelt prisen for den "grønneste by i Frankrig".
  • Hvis I ikke er til kanoture, så er her også mange dejlige områder til gåture.
  • I kan også hygge jer med at fiske, køre på mountainbike eller endda klatre på klipper.